piątek, 21 października 2011

Plamy z krwi

Nie lada wyzwaniem jest usunięcie plam krwi z odzieży. Krew jest substancją, która szybko wnika w włókna i wymaga znacznie więcej uwagi niż zwykła plama. Dlatego poniżej podaję kilka rad, jak pozbyć się krwi z ulubionej odzieży. Najważniejsza sprawa: przy plamach z krwi nie wolno używać ciepłej wody, gdyż ta powoduje utrwalanie plam.

W przypadku białych tkanin, należy plamę przetrzeć wacikiem nasączonym rozcienczoną wodą utlenioną.  Następnie wypłukać w dużej ilości wody. Jeżeli to nie pomaga, to możemy zamoczyć tkaninę w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Potem wyprać w wodzie z szarym mydłem.

W przypadku tkanin kolorowych woda utleniona odpada, bo może nam odbarwić tkaninę w miejscu kontaktu. Tutaj miejsce plamy posypujemy solą i przecieramy wacikiem nawilżonym zimną wodą. Możemy także użyć denaturatu jeżeli wcześniejszy sposób zawiedzie.

Gry nasze plamy są stare to moczymy tkaninę w zimnej wodzie przez 2 godziny (co jakiś czas wymieniając ją na czystą i zimną). Następnie trzymając tkaninę w zimnej wodzie, plamę z krwi przecieramy mydłem. Na koniec pierzemy tkaninę w proszku do prania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz