sobota, 22 października 2011

Dynia nie tylko na Halloween

Dynia już w czasach starożytności postrzegana była jako niezwykle wartościowe warzywo, spożywana była jako smażony przysmak z miodem. Jednak jej walory smakowe oraz wartości odżywcze zostały docenione dopiero w XVI wieku.
Wśród niezwykłych właściwości dyni można wymienić jej zdrowotny wpływ na nasz układ pokarmowy, a  także na wątrobę, natomiast starożytni używali jej jako środka moczopędnego.
Jednak to nie koniec jej walorów. Dynia znana jest bowiem z jej właściwości obniżających poziom glukozy we krwi, a  więc jest wskazana dla osób chorych na cukrzycę.
Osoby dbające o linię z pewnością ucieszą się z informacji, iż miąższ dyni jest niskokaloryczny, a jedzenie tego warzywa pozytywnie wpływa na trawienie, likwidując zaparcia, dzięki czemu jest niezwykle pomocna w walce z otyłością.

Dynia najczęściej kojarzona jest ze świętem Halloween, obchodzonym 31 października, kiedy to z wydrążonego warzywa przygotowuje się lampiony, które umieszczane są w oknach domów oraz jako oświetlenie ogrodów.
Warto zatem wykorzystać dynię nie tylko jako ozdobę w czasie Halloween, ale także z pozostałego po wydrążeniu miąższu można przygotować smaczne i niezwykle pożywne potrawy z dyni, które nie tylko urozmaicą codzienną kuchnię, ale także dostarczą cennych witamin i mikroelementów.
Prostym i szybkim pomysłem na wykorzystanie dyni w kuchni jest zupa z jej miąższu. Możemy przygotować ją w postaci delikatnego kremu, przyprawiając imbirem, curry oraz posypując prażonymi pestkami dyni, które dodatkowo zwiększą wartość odżywczą potrawy, gdyż pozytywnie wpływają na mózg oraz układ nerwowy.
Dobrym pomysłem na smaczne przepisy z dyni są wszelkiego rodzaju potrawki mięsno-warzywne, duszone na patelni. Dynia doskonale zrównoważy smak oraz konsystencję potrawy, gdyż jest delikatna i miękka, a ponadto dobrze łączy się z różnymi przepisami.
Dla zwolenników zimowych przetworów doskonałym pomysłem będzie dynia marynowana, która może być przygotowana zarówno na słono, jak również na słodko, z dodatkiem goździków i cynamonu.
Warto również wypróbować przepis na ciasto z dyni, idealne na jesienne chłodne wieczory. Co ważne, dzięki niskokaloryczności dyni oraz jej dobroczynnym właściwościom pomagającym w walce z cukrzycą, może być podawane również diabetykom.
Pamiętajmy więc o niezwykłych właściwościach dyni i wykorzystujmy ją w kuchni, póki sezon dyniowy trwa. A jak nam się nudzi to zawsze możemy naszą dynię przygotować na Halloween np. w ten sposób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz